Луцьк-Зимне-Лішня-Загорів. Фото і думки з приводу

Во время оно, себто одного прекрасного дня, зібралися хороші люди і подумали: «А чому б нам не поїхати в Лішню?» Подумали – поїхали.

Хоча об'єкт нашого паломництва і в межах Волинської області, все одно шлях неблизький. Лішня (або Лешня) знаходиться неподалік Нововолинська. Треба сказати, що до назви села необхідно додавати слово "Стара" або "Нова", адже нині є два села: Стара Лішня і Нова Лішня. Отже, ми їдемо в "Стару".

По дорозі до Володимир-Волинського з лівого боку крізь легкий туман видніються споруди, що несуть крізь віки історичну та духовну пам'ять нашого народу. Так, це вона – Зимненська обитель. Душа проситься туди: відвідати, доторкнутись, поклонитись святині. Але маршрут уже визначений і Зимне за хвилину залишається позаду.

Зимненська обитель. Монастир в Зимно (Зимне). Луцьк-Зимне-Лішня-Загорів. Фото і думки з приводу. Луцьк Православний ~ Lutsk the Orthodox

Ось вона, Стара Лішня, а ось церква. Сільське передання каже, що цей храм багато років тому був перевезений на колодах з іншого села і так стоїть до сьогодні. А є припущення, згідно якого храм, який перетягнули в Лішню, простояв не більше як декілька років і в скорому часі збудували новий.

Церква у селі Стара Лішня. Луцьк-Зимне-Лішня-Загорів. Фото і думки з приводу. Луцк Православный ~ Lutsk the Orthodox

Стоїть брат Роман, тамтешній нещодавно призначений священик, якийсь зажурений. Є чому журитися: треба і храм доглянути, і попівську хату до пуття привести, і церковне подвір'я у чистоті утримати, і могилу покійного священика зробити охайною.

Храм і пам'ятник у селі Стара Лешня. Луцьк-Зимне-Лішня-Загорів. Фото і думки з приводу. Луцк Православный ~ Lutsk the Orthodox

Напис на пам'ятнику:

Священникъ
Лука Іероновичъ
Страшкевичъ

род. 1866 г. 18 окт.
ум. 1925 г. 1 іюн.

Могила священика Луки Ієроновича Страшкевича у селі Стара Лішня. Луцьк-Зимне-Лішня-Загорів. Фото і думки з приводу. Луцьк Православний ~ Lutsk the Orthodox

Крім храму у Лішні є ще дещо досить і досить цікаве – це лінія оборони, яка складається з цілого ряду ДОТів (довготривалих вогневих точок). Ці споруди будувались незадовго до початку Великої Вітчизняної війни і використовувались пізніше в реальних бойових діях, а сьогодні вони не потрібні ні місцевим жителям, які нещадно розбирають їх на металобрухт, ні державним структурам, історикам і науковцям, яким байдуже, що кості загиблих солдатів, хоч і не наших, лежать тут без належного вшанування і нікого не турбує те, що потомки цих вояків віддали б дуже багато, щоб тільки вклонитися останкам своїх батьків і дідів...

Стара Лішня позаду, попереду Загорів. Знову ж таки, і він буває "Старий" і "Новий". На цей раз нам у Новий Загорів і це, до речі, вже Локачинський район.

Під'їжджаючи до села, ми усвідомлюємо, що якщо доведеться у дощову погоду прибути сюди ще раз, то вже тільки вертольотом. Кілометри багнюки... Не раз ми міркували, подібно до героя К.Чуковського: "О, если я не дойду, если в пути пропаду...", не знаючи, що гірше: їхати далі, чи повернутись назад. Чомусь, було вирішено їхати до кінця. І ми не прогадали! Невидима Божественна десниця не дала нам потонути у багнюці.

Це він, Новий Загорів, острів спасіння у морі грязюки!

Новий Загорів. Панорама з пагорбу. Луцьк-Зимне-Лішня-Загорів. Фото і думки з приводу. Луцьк Православний ~ Lutsk the Orthodox

А он виглядає нас, наче давно очікуваних гостей, старий ледве живий велетень, який колись був перлиною сакральної архітектури і монастирським комплексом православних ченців.

Щоб познайомити читачів з історією Загорівського монастиря приведемо розділ із книги «1000-ліття Православія на Волині» (упорядник о.Миколай Моліс, Дубно, 1992 р.), який так і називається «Загоровський Різдво-Богородицький чоловічий монастир».

Загоровський монастир знаходиться на високій горі в 30 кілометрах від міста Володи­мир-Волинського в селі Волиці Загоровській. Саме розташування його надає йому мальов­ничого вигляду.

Заснований монастир 3 липня 1560 року Петром Богдановичем Загоровським і його дружиною Феодорою Феодорівною Сангушко. Це видно з дарчого запису, в якому вони, Петро і Феодора Загоровські, дарують Загоров­ському монастирю з своїх маєтків село Воли­цю, жертвують десятину всього озимого і ярого хліба з свого Старо-Загоровського маєт­ку, безплатний і позачерговий розмол монас­тирського хліба у млині, що в селі Хорові, і ловлю риби на річні Хоровській, і ліс на опа­лення монастиря і на монастирські будівлі, а також доход від млина, виручений у неділь­ний день. Раніше існування тут монастиря підтверджують писемні і усні перекази. Пер­ший писемний переказ свідчить про те, що в дитинстві сам фундатор Петро Загоровський був смертельно хворий, але коли мати принес­ла його до існуючої вже в Загоровську чудодій­ної ікони Божої Матері, був зцілений від смерті.

Новий Загорів. Колишній монастир. Луцьк-Зимне-Лішня-Загорів. Фото і думки з приводу. Луцьк Православний ~ Lutsk the Orthodox

Отже, коли вже там була ікона, то, мож­ливо, і був монастир. Друге свідчення випли­ває з надпису на дзвонові: «З ласки Божої я, Олександро Юрьевич Загоровский и з женой своей Настасиею лета 3 тисяч (це значить 7 тисяч від створення світу, отже, від Різдва Христового в 1492 році) придались по сей звон к монастыре в Загорове ку чти ку хвале Пречистой Божий Матери».

З цього джерела видно, що монастир Заго­ровський існував уже в кінці XV століття.

Усні перекази свідчать, що засновником За­горовського монастиря були або ченці Киє­во-Печерської Лаври після зруйнування її татарами, або ченці Зимненського монастиря.

Головний фундатор монастиря Петро За­горовський побудував замість дерев'яної кам'яну церкву на честь Різдва Божої Матері і дерев'яний одноповерховий корпус для братії. Всі будівлі були завершені в 1570 році.

Новий Загорів. Колишній православний монастир Різдва Пресвятої Богородиці. Луцьк-Зимне-Лішня-Загорів. Фото і думки з приводу. Луцьк Православний ~ Lutsk the Orthodox

Близько 100 років Загоровський монастир знаходився в Православ'ї. Але із зрадою Пра­вослав'я Іваном Загоровським в 1664 році в монастир поступово стала проникати унія. А з переходом маєтків Загоровських у власність графів Чацьких у ньому підступами цих ма­гнатів в 1719 році запроваджена унія.

З прийняттям монастирем унії всі подаро­вані маєтки, відібрані польськими властями, повернені монастирю назад. Під керівництвом Чацьких у монастирі заново була перебудова­на монастирська церква, але уже у вигляді костьолу, і заново побудований кам'яний дво­поверховий монастирський корпус для братії. Всі будівлі були закінчені в 1780 році.

В 1839 році Загоровський монастир був воз­з'єднаний з Православ'ям і під керівництвом Волинських і Житомирських архієреїв поступо­во став набувати православного вигляду. У ньому заново була розписана в дусі правосла­в'я головна монастирська церква на честь Різдва Божої Матері. Згодом у ній в 1848 році, був обладнаний боковий вівтар на честь Святого Праведного Йосипа Обручника, а в 1840 році в братському корпусі обладнана церква на честь Вознесення Христа Господ­нього і тепла церква на честь Всіх Святих.

Загоровський Різдво-Богородицький чоловічий монастир. Луцьк-Зимне-Лішня-Загорів. Фото і думки з приводу. Луцьк Православний http://luchesk.blogspot.com

Загоровський монастир в 1842 році був причислений до третього класу, внаслідок чого в ньому призначено настоятеля, 5 ієромо­нахів, 2 ієродиякони, монаха і 4 послушників.

Після Жовтневої революції, в 1920 році, Загоровський монастир став підлягати митро­политу Варшавському і всія Польщі Георгію, а пізніше і його наступнику Діонісію.

В даний час знаходиться на правах пара­фіяльної церкви.

Новий Загорів. Колишній православний монастир Різдва Пресвятої Богородиці. Луцьк-Зимне-Лішня-Загорів. Фото і думки з приводу. Луцьк Православний ~ Lutsk the Orthodox

Дійсно, сьогодні приміщення колишнього монастиря використовується в культових потребах тамтешньої парафії, яка знаходиться в юрисдикції, якщо не помиляюсь, УАПЦ. Приміщення келій та частини храму облаштовано для парафіяльних богослужбових потреб. Біля храму споруджено солідний пам'ятник воїнам-героям УПА (як мені сказали, у вересні 1943-го 42 бійці відстояли героїчний бій проти сотень фашистів). Але при всьому при тому довелося побачити таке, від чого серце холоне в грудях. В одній із частин зруйнованого храму просто у ніші храмової стіни лежать, наче непотріб, людські кості. І якби ж тільки у ніші! Автору цих рядків особисто довелося підняти з закиданої різним брухтом підлоги одну із костей, щоб принаймні не допустити попрання людських останків.

Загоровський Різдво-Богородицький чоловічий монастир. Луцьк-Зимне-Лішня-Загорів. Фото і думки з приводу. Луцьк Православний http://luchesk.blogspot.com

Не знаєш чому більше дивуватися: байдужості і несвідомості сільських жителів, які у своїх клопотах уже й світу Божого не бачать? Чи безвідповідальності парафіяльного духовенства, що не бажає навіть віддати останню шану людині, поховавши за православним обрядом людські останки, колись, можливо, монаха чи священика?

Новий Загорів. Колишній православний монастир Різдва Пресвятої Богородиці. Луцьк-Зимне-Лішня-Загорів. Фото і думки з приводу. Луцьк Православний ~ Lutsk the Orthodox

Що ж, прощавай Загорів! Прощавай і ти, розбитий кам'яний монах-велетень! До зустрічі і молодий загорівський храм! З легким сумом розлучаємося, сподіваючись на зустріч із вами, в майбутньому більш радісну і світлу. Віримо в те, що не лише архітектура залишається у віках, але і все істинно світле, духовне, об'єднуюче, яке ніколи не згасає у серці народу.

Загорів (Загоров). Храм. Луцьк-Зимне-Лішня-Загорів. Фото і думки з приводу. Луцьк Православний ~ Lutsk the Orthodox

2 коментарі:

Анонім сказав...

"Новий Загорів, острів спасіння у морі грязюки!"

Слушний коментарій.
Районна влада кожного року годує жителів Загорова обіцянками про дорогу, - шкода тільки що обіцянками...

Анонім сказав...

Повністю згідний. Це лише обіцянки. Дорога збудована лише від центру села до початку вулиці Набережної. Але ж ця грязюка, яка йде від вулиці руйнує нову дорогу. Невже у нашої влади не вистачає грошей, щоб добудувати дорогу? А монастир справді красивий. Якщо б ще його відбудували...